Türkiye’ye sunulan ilk Agrobio bambus arıları


Kısa bir sure once, Antalya(Türkiye)’da yeni Agrobio üretim tesisinde üretilen ilk bambus arıları, bölgedeki birçok domates yetişticisine arz edildi. Agrobio’nun bu yeni tesisinin açılışı, Türkiye’deki yetiştiriciler için bambus arılarına ve faydalı böceklere daha hızlı erişim sağlamaktadır.

agro_bio_rond.jpgRoyal Brinkman’ın bir kısmına sahip olduğu İspanyol şirketi Agrobio, geçmiş yıllara oranla önemli ölçüde faaliyetlerini genişletmiş bulunmaktadır. Agrobio, seracılık pazarı için bambus arıları ve faydalı böcek üretimi yapmaktadır.Şirket İspanya’nın güneyindeki Almeria’da yer almaktadır ve artık Türkiye’nin Antalya ilinde yeni bir üretim tesisi kurmuştur. Royal Brinkman Türkiye, Türkiye’deki pazarlama, satış ve dağıtım aktivitelerinden sorumlu olacaktır.

Bambus arıları; seracılık endüstrisinde, domates, çilek, kavun, kabak ve patlıcanın polinizasyonunda kullanılır. Bu arıların sebze ve meyvelerde kullanımı mekanik polen taşıyıcılara kıyasla daha avantajlı görüldüğünden Türkiye’de de artmaktadır. Arıların doğal hareketlerinin kullanımı, yetiştiricileri el işçiliğinden bağımsız bir hale getirir.

Agrobio’nun bambus arı kovanları, yüksek aktif polinatörler olarak bilinmektedir.Agrobio, hem cam hem plastik seralarda kullanım için uygun, bir düzenli ve bir özel yaz kovanı olarak iki çeşit bambus terrestris (büyük toprak arıları) yetiştirmektedir. Yaz versiyonunda ekstra havalandırma sistemi, yüksek sıcaklık koşullarına istinaden kovanları daha uygun hale getirir. Agrobio, açık alan mahsullerinde bambus arılarının kullanımına dayalı çözümler de sağlamaktadır. Bu kovanlar hava etkilerine karşı, özel yalıtılmış paket ile korunmaktadır. Royal Brinkman’ın altı bölgesel uzmanın Bitki Koruma ve Dezenfeksiyon takımı, yetiştiricilere ve distribütörlere biyolojik ürünleri tavsiye ve arz eder. Uzmanlar; teknik bilgi vererek, bitki takibi sağlayarak ve yetiştirici çalışanlarının eğitimini sağlayarak daha iyi bir sonuca ulaşmaya yardimci olabilmektedirler.Royal Brinkman Tarım ve Agrobio,  Growtech EurAsia ticari fuarında ortak temsil edecekler.(2-5 Aralık 2015)

Antalya’daki yeni üretim tesisiyle, Agrobio ve Royal Brinkman biyolojik bitki koruma ve polinasyon için Asya pazarına girmiştir. Royal Brinkman Türkiye;  sera pazarında, hizmet, ürün ve yenilikler hususunda desteğe hazır bulunmaktadır.

Read 11011 times