Royal Brinkman Domates Kancaları


Kanada ve Amerika’daki Village Farms, Royal Brinkman Extravalent domates kancalarıyla (bitki asma teli) geçirdiği üçüncü yılı geride bırakıyor. Bu yıl ise ilk defa O-Kancalarını tercih ettiler. Bu devrim niteliğindeki seçimleriyle kullanılan bütün domates kancaları yerini  ‘O-Kancaları’ denilen serbest düşüş kancalarına bırakıyor.

Teksas, Amerika ve British Kolombiya, Kanada’da bulunan Villige Farms, tüm lokasyonlarında beef domates, salkım domates, kokteyl domates ve çeşitlerini üretmekte ve domates üretim alanları 119 hektara yayılmış durumda bulunmaktadır. Bahsedilen bütün domateslerde Royal Brinkman’ın tedariğini üstlendiği kancalar kullanılır. Teksas bölge yöneticisi Jan Korteland, bu yıl bir yenileşmeye gittiklerini ve O-Kancalarına geçiş yaptıklarını söylemiştir.
 

haak5

Giderek Yayılan Kullanım
“Biz Teksas’ta Eylül’ün başında 8 hektarlık bir alanda yetiştiriciliğe başladık. Çalışma alanımızı zamanla büyüttük. Başından şimdiye kadar yaklaşık 3 yıldır Royal Brinkman ile çalışıyoruz. Bu yıl ise 16 hektara çıkardığımız alanımızda O-Kancalarını kullanmaya başladık. Bu geniş kapsamlı bir kullanım alanıdır. Dolayısıyla bu, büyük bir başarıdır.” şeklinde açıklıyor uzun süreli iş birliğini Jan Korteland.

“Bu yenilik bize Extravalent kancalar ve O- Kancalarını kıyaslayabilme imkanı sağladı. Bu yeni kancalarla, aynı işi daha az iş gücüyle yapabildiğinizi açıkça görmeniz mümkün. Kullanım kolaylığını şöyle özetleyebilirim, kancayı tele asıyorsun, teli aşağıya bırakıyorsun ve bunların hepsini tek elle yapabiliyrosun! Diğer elinle kanca kutusunu tutabiliyorsun. Bu, işini oldukça kolaylaştırıyor.”

Serbest Düşüş
Standart bir serbest düşüş kancası olan Extravalaent domates kancası elastik bir bantla tutturulmuştur. O-Kancalarında bu elastik bant yoktur. Buna ek olarak tel kolayca aşağı sarkıtılmaktadır. Jan Korteling’e göre “O-Kancaları sayesinde ipler ve teller birbirine karışmamış olarak kutulardan çıkıyor ve kolayca aşağıya inebiliyor. Tel ve ipler düğümsüz ve düz bir şekilde asılı olduğundan domatesleri bağlamak/tutturmak da oldukça hızlı bir hâl alıyor.

haken9

Kanada Village Farms
Village Farms’ın Kanada şubesinden Dirk de Jong da şöyle diyor: “O-Kancalarının kullanımından biz de oldukça mutluyuz. Önümüzdeki tarım sezonunda ürünlerimizin geniş bir bölümünde O-Kancaları kullanmaya başlayacağız.”

 

 

 

Form not found or is not published

Powered by ChronoForms - ChronoEngine.com

 

 

 

 
 
Read 7572 times